Mama je ena sama. Moja je. In velikokrat je bila res za vse sama. Tako ji je bilo namenjeno. »Bog« je že vedel, da je dovolj močna za dva. Vzgajala me je kot oče in mama. Le da me kot oče ni naučila igrati nogometa in...v resnici sploh ne vem kaj očetje učijo svoje hčere in česa od tega me mama ni naučila. Zagotovo se je njena očetovska stran pokazala, ko je videla, da se mi zaradi kakšnega fanta svetijo oči. Bila je zaščitniška in hitro začele so se litanije. Še vedno je zaščitniška in litanije se še niso končale. Upam, da se tudi nikoli ne bodo. Vsaka prava mama, kar moja vsekakor je, želi svojemu otroku le najboljše. Zato so bili nasveti, kakšnega fanta naj si izberem, želja, da najdem najboljšega zase. Nekaj nasvetov, ki mi jih je dala ne bom nikoli pozabila, upam tudi, da bom kakšnega celo znala izvesti. Prvi je ta: »Raje imej več dobrih prijatljev kot enega slabega fanta. Moški so vsekakor boljši prijatelji kot ženske. Dokler so samo prijatelji. Ko bo prijateljstva konec, ker nisi postala nekaj več, vedi, da nikoli ni bil pravi prijatelj. Takrat obrni nov list in ne žaluj.« In sem obrnila.
Danes sva se peljali s kosila. Odprla se je debata o tem kakšni so fantje do punc. Rekla sem, da so pač takšni kot so jih vzgojile njihove mame. Potem pa je rekla: » Če bi imela sina, bi ga naučila, kako ravnati z žensko. Kako biti romantičen. Vzgajala bi ga tako, da bi svojo punco razvajal. Da bi jo kam peljal, da bi ji kaj podaril, da bi jo presenetil. Naučila bi ga, kako biti dober moški. In o ženskah bi mu povedala dobre stvari, zato da jih bi spoštoval.« In nato so sledili še tisti njej ljubi nasveti: »Zato se pusti razvajati moškemu, pusti naj te kam pelje in kaj podari. In če ni pozoren že na začetku, ga pusti. Kasneje bo samo še slabše. Moški mora biti moški in poskrbeti za žensko. Zaradi tega se ne počuti šibkejšo od njega ali da ga izkoriščaš. In nikoli si ne najdi nekoga, ki je ves čas slabe volje in se trma. Čim več bodi z njem v družbi, ker ga boš tako najbolje spoznala. Ko sta sama, je moški drugačen. In če si ne boš več želela biti z nekom, pa naj bo še tako beden, najdi način, da ga ne prizadeneš. Vedno končaj stvar tako, da mu boš lahko kadarkoli pogledala v oči. Nikogar ne moreš prisiliti, da je z nekom.« Mama ima vedno prav.
In mama je vedno tam, ko jo najbolj potrebuješ in ko si najbolj razočaran človek na svetu. Ko sem po koncu prve ljubezni bila prepričana, da je zame (dekle v najlepših 20.ih letih) že zaključeno in da sem svoje že dobila, sem šla jokat k mami. »Celo večnost« sem se jo držala kot klopa in jo spraševala kaj je narobe z mano, zakaj ravno jaz, zakaj imajo vse punce (res čisto vse) dobre (najboljše) fante, jaz pa ne...težila sem ji, da bom za vedno samska, da mi itak ni namenjeno, da bom našla pravega, da mi noben sploh ni všeč in da tudi mene noben ne bo več pogledal, itd. Vedno me je poslušala in odgovarjala na vsa ta obupajoča vprašanja. Jaz sem dramatizirala, njej pa se je verjetno zdelo smešno. Saj je bilo. V primerjavi z njeno izkušnjo, bi morala biti jaz čisto tiho. Ostala je sama s pet letno punčko, razočarana nad moškimi in celim svetom se je borila s svojo bolečino in včasih skoraj izgubila boj. Skoraj. Danes bije boj samo še z mano, ko ne pospravljam za sabo, ne naredim kar mi naroči, pustim olupke od mandarin na kuhinjskem pultu, si oblečem njen pulover in ga po njenem »uničim« in kadar ne vzamem ključev od stanovanja, če kam grem, potem pa zvonim sredi noči. Če bi naštevala vse vojne povode najinih prepirov, bi minil kakšen dan ali dva. Kljub vsemu mi je vedno stala ob strani. Zagotovo tega kdaj ni hotela, ker zna biti ob moji strani tudi zelo naporno. Vseeno je zdržala. Zame je mama ena in edina. Kadarkoli sem jezna nanjo, sem potem jezna še nase, ker vem, da moja čustva niso prava in jo imam v resnici zelo rada. Saj je z mano tudi takrat, ko mi ne gre čisto nič prav. Mislim, da še nikoli nisem nikogar prizadela tako kot sem kdaj njo. In tudi mene še nikoli ni nihče prizadel tako kot me je kdaj ona. Zato ker je resnica, da najhuje prizadaneš tistega, ki ga imaš najraje. In vem, da ima tudi ona mene najraje.

Ni komentarjev:
Objavite komentar