Brez obžalovanj, brez objokovanj...
Človek naredi toliko stvari, ki
so pomembne za njegovo rast in učenje, da jih prevečkrat označi za napake. Pa so res to napake? Sploh tiste, ki
jih kontinuirano izvaja, ker vaja pač dela mojstra. Občutek, da si izdal
samega sebe in je nekaj hudo narobe v tvojih prsih, ker je začelo tiščati in je
pač čudno, da se tako počutiš, je verjetno pravi občutek, ko si šel preko sebe.
Preko tistega, kar v resnici si. To pa ponavadi, ne opazimo. Potlačimo in
živimo v prepričanju, da tako mora biti.
Nato pa se, skozi čas v naši
glavi, le razvije majhna pamet, ki nam pravi, da se je potrebno poslušati. Sedeti
in poslušati samega sebe. Kako? Jaz se poslušam...včasih. In nekaj tega, kar slišim, zapišem tukaj ali komu povem. Samo, da ne ostane v meni. Ker imajo enostavno
glasovi moč, da se nalagajo in potem v stilu vulkana izbruhnejo, rezultat pa ni
preveč mavričen. Pa vseeno, delam stvari, ki bi jih lahko pospravila v škatlo z
etiketo: blago z napako. Sovražim, ko
mi kdo pribije pameten stavek, da ni človeka brez napak ali pa, da vsak človek
dela napake. No, pa smo odkrili toplo vodo, a? Seveda, da počnemo napake, pa ne
samo to, ljubimo jih, častimo in obožujemo. Ker so tam zato, da nas boli, da
smo žalostni in nesrečni in po vsem tem, zrastemo. Tako veliki, z vsemi
nabranimi izkušnjami, gledamo nazaj in se trepljamo po rami, da smo kljub vsem
napakam, zrasli. Ni važno, če smo nekomu za to uničili življenje, vzeli
trenutke sreče, ga prizadeli ali mu stopnjo samozavesti spustili v minus
neskončno. To je napaka, ki je del življenja. Ne, nisem imela namena pisati o
drobnih napakah ljudi, kot so izguba ključa ali denarnice, obuvanje desne noge
z levim čevljem, vožnja avtomobila v nasprotni smeri (čeprav to niti ni tako
drobna napaka, glede na posledice), puščanje odprte steklenice polne vode
zraven računalnika, itd. Pa tudi o tistih napakah, zaradi katerih se stric na
križu joče, ne bom razpravljala, ker je bil preveč lep dan.
Pod težo vseh svojih obžalovanj,
bi lahko kar lepo živela. Ni jih veliko. Rada se spominjam lepih trenutkov iz
preteklosti, ker v slabih dneh to potrebuješ. Pomiri te dejstvo, da je
življenje dokazalo, kako popolno je, čeprav ti nisi. Dobro je vedeti, da si
danes nekomu nekaj dal, kar ni otipljivega, da si z nekom zgradil tako lep
odnos, da si z nekaterimi lahko tečen, neumen, jezen, čuden, nasmejan, poseben,
nežen, brez posluha in pogosto brez bogastva. Da lahko z nekom hodiš po blatni
poti in se veseliš, da si na tisti strani brega, kjer ni nevarnosti. Da si
lahko z njem.
Ni me sram priznati svojih napak.
Tiste dovolj velike pa si tudi ne želim pozabiti. Ker na nekaterih področjih ne
želim biti mojster. Vem, da vse, kar je črno, ne more postati belo, lahko pa
se trudim. Optimist. Ja, danes pa.
Ni komentarjev:
Objavite komentar